Niechciane prezenty ślubne - jak ich uniknąć

Jak uniknąć niechcianych prezentów ślubnych?

Stworzenie listy prezentów ślubnych

W dobie Internetu nie ma prostszego sposobu na uniknięcie niechcianych prezentów ślubnych niż stworzenie arkusza z listą prezentów, który można edytować. Wystarczy, że narzeczeni zastanowią się o jakich prezentach marzą lub czego potrzebują, wprowadzą informacje do internetowego pliku i roześlą link do listy rodzinie i znajomym zaproszonym na ślub. Taka lista powinna mieć możliwość edytowania. Dzięki temu każdy z zaproszonych gości rezerwuje prezent dla pary młodej, który chce kupić młodym np. poprzez podkreślenie danej rzeczy.

Delikatna sugestia w treści zaproszenia

W sieci można znaleźć mnóstwo wierszy stanowiących treść zaproszeń ślubnych. Niektóre wierszyki wspominają o preferowanym rodzaju prezentów, np. często zamiast kupowania prezentów sugerują przyniesienie koperty z gotówką. Nieco subtelniejszym wyjściem są piktogramy, czyli symboliczne obrazki przedstawiające skreślony obrazek prezentu i obok strzałkę prowadzącą do symbolu najbardziej preferowanych przez młodych upominków. Może to być chociażby wspomniana już koperta.

Top 15 najgorszych prezentów ślubnych

1. Sztućce, talerze, filiżanki, miski, garnki oraz inne elementy zastawy stołowej
Elementy zastawy stołowej to jedne z najbardziej oklepanych prezentów na ślub. Choć kiedyś takie prezenty dla pary młodej były bardzo popularne, należy pamiętać, że w dzisiejszych czasach większość tego typu sprzętów młodzi kompletują sami, zgodnie z własnymi potrzebami i gustem.

2. Pościel – nawet jeśli jest bardzo ładna, doskonałej jakości i praktyczna
Pościel to kolejny prezent z grupy tych, które kiedyś bardzo często dawano w prezencie ślubnym. Dziś odchodzimy od tego. Kupując nawet najlepszą i najdroższą pościel, nie mamy pewności czy będzie ona miała odpowiednie wymiary oraz czy trafi ona w upodobania nowożeńców.

3. Ręczniki, szlafroki i innego rodzaju tekstylia do kuchni i łazienki
Być może dobrej jakości tekstylia faktycznie przydają się na nowej drodze życia. Znowu pojawia się jednak kwestia gustu nowożeńców oraz ich faktycznych potrzeb. Poza tym niestety pośród niechcianych prezentów ślubnych najczęściej pojawiają się raczej tanie ręczniki i inne tekstylia marnej jakości.

4. Miotły, zmiotki, mopy, czyli sprzęt do sprzątania na nową drogę życia
Takie prezenty są po pierwsze niezbyt eleganckim pomysłem na podarek ślubny. Dodatkowo obdarowywanie nowożeńców tego typu upominkami może być odebrane jako sugestia, że w domu młodych panuje nieporządek…

5. Bilety na podróż lub rezerwacja wakacji jako prezent dla pary młodej
Choć dla wielu osób wykupienie wczasów za granicą lub nawet w Polsce jawi się jako najlepszy prezent na świecie, należy pamiętać, że goście nie zawsze są w stanie przewidzieć jakie plany mają na dany termin państwo młodzi. Być może nowożeńcy nie mają na ten czas urlopu lub zarezerwowali już wakacje w innym miejscu?

6. Dziwne prezenty ślubne, czyli rzeczy, które do niczego nie służą
Wpadł Ci w oko krasnal ogrodowy, zabawny pojemnik na parasole lub lampa w niecodziennym kształcie? Jeśli Ci zależy, zrób taki prezent sobie, ale powstrzymaj się od obdarowywania takimi znaleziskami nowożeńców. Państwo młodzi być może uśmiechną się w pierwszej chwili, gdy odpakują zabawny prezent, ale później nie będą wiedzieli co z nim zrobić i najprawdopodobniej się go pozbędą.

7. Zegary na ścianę, z kukułką, czy bez, stojące i wiszące
Niezależnie od tego jaki zegar przykuł Twoją uwagę, nie kupuj go w prezencie ślubnym. Ponownie: nigdy nie wiesz, czy zegar wkomponuje się w wystrój mieszkania państwa młodych. Dodatkowym argumentem przeciwko zegarom są przesądy. W kulturze chińskiej darowanie komuś zegara odczytywane jest jako „życzenie końca”, a chyba nie takie życzenia chcemy kierować do nowożeńców…

8. Przeróżne rzeczy, które powinny występować w komplecie, a pojawiają się jako prezenty pojedynczo
Samotna filiżanka ze spodeczkiem, czy malowany talerz, o ile nie stanową cennych rodzinnych pamiątek, należą do grupy odradzanych prezentów na ślub. Młodzi nie będą mieli co zrobić z takimi upominkami.

9. Droga biżuteria, antyki, samochody i inne bardzo kosztowne prezenty dla młodych
Obdarowywanie pary młodej drogimi prezentami, które wyróżniają się na tle innych to bardzo miły gest, jednak pamiętajmy, że tego typu podarki mogą wzbudzić zakłopotanie młodych. Nowożeńcy poczują konieczność odwzajemnienia się, a nie zawsze mają taką możliwość.

10. Ozdoby i dzieła sztuki, szczególnie jeśli nie znamy dobrze gustu pary młodej
A nawet jeśli znamy ten gust, warto powstrzymać się od kupna takiego prezentu. Goście rzadko orientują się w jaki sposób nowożeńcy urządzili lub planują urządzić swój dom. Przeważnie młodzi mają swoją własną wizję, wiedzą jakie obrazy powiesić na ścianie i jakie ozdoby położyć na półkach. Nie ma sensu ingerować w ich plany.

11. Wszelkiego rodzaju prezenty, które sami dostaliśmy i które są nam niepotrzebne
Nawet jeśli mamy w swoich zasobach nieodpakowane eleganckie i prawdopodobnie drogie prezenty, którymi sami zostaliśmy obdarowani, nie warto wykorzystywać ich jako upominek ślubny dla pary młodej. Przede wszystkim nie jest to zbyt eleganckie posunięcie. Poza tym nigdy nie mamy pewności, czy na przyjęciu weselnym nie pojawi się osoba, która rozpozna prezent i skojarzy go jako „przechodni”.

12. Seksowna bielizna, poradniki dla par, kamasutra i inne wymowne upominki
Prezentów, które mają mniej lub bardziej ukryte przesłanie, warto unikać. Aluzje do spraw związanych z sypialnią i innymi prywatnymi sferami życia nowożeńców są odbierane przez młodych jako niesmaczne i wywołują niepotrzebne zażenowanie.

13. Wszelkie „praktyczne” prezenty sugerujące rychłe pojawienie się potomka pary młodej
Śpioszki, smoczki, wózeczki i inne elementy wyprawki dla noworodka to prezenty, które stanowczo odchodzą do lamusa. Co więcej, podarki tego typu uchodzą za gesty w wyjątkowo złym guście. Młoda para ma prawo decydować o tym kiedy i czy w ogóle pragnie mieć dzieci. Prezenty dla maluchów mogą zostać odebrane jako popędzanie młodych do starań w tej materii.

14. Koperta z pieniędzmi, która okazuje się zupełnie pusta w środku
Taki „prezent” to chyba najwyższy dowód na brak klasy „obdarowującego”. Niektórzy widzą w dawaniu pustej koperty sposób na oszczędność. Warto jednak pamiętać, że zaproszenie każdej jednej osoby na wesele wiąże się z wydatkiem, jaki ponosi para młoda. Wiadomo, że młodzi nie mogą liczyć na to, że wszystkie poniesione koszty związane z weselem im się zwrócą, jednak miłym gestem jest choćby najskromniejszy podarek od każdego z gości.

15. Koty, psy, króliki i wszelkie inne zwierzęta małe i duże
Choć niektórym osobom może się wydawać, że wybór zwierzaka na prezent na ślub to uroczy pomysł, podpowiadamy, że tak nie jest. Nawet jeśli nowożeńcy wspominali w przeszłości o chęci posiadania zwierząt, pamiętajmy, że nie musi to oznaczać, że faktycznie są gotowi na pupila. Zwierzę jako prezent to kłopot dla młodych i niepotrzebny stres dla zwierzaka.

Co zrobić z niechcianym prezentem?

Szczera rozmowa z obdarowującym i prośba o wymianę lub zwrot prezentu

Jeśli jesteśmy z osobą obdarowującą w zażyłych stosunkach, być może dobrym rozwiązaniem problemu niechcianych prezentów będzie szczera rozmowa i wyjaśnienie sytuacji. Możliwe, że obdarowujący posiada jeszcze paragon i istnieje możliwość wymiany prezentu w sklepie na coś innego lub uzyskanie równowartości w gotówce. Czasem lepiej porozmawiać i postarać się rozwiązać problem niż upychać w szafie nietrafione prezenty ślubne.

Sprzedawanie niechcianych prezentów ślubnych

Niechciane prezenty ślubne mogą zyskać drugie życie w rękach kogoś innego. Pieniądze ze sprzedaży nietrafionych prezentów dają szansę na podreperowanie nadszarpniętego wydatkami weselnymi budżetu rodziny lub zakup potrzebniejszych rzeczy, np. do mieszkania młodych.

Przekazywanie nietrafionych upominków weselnych dla osób biednych i potrzebujących

To wyjście pozwala pozbyć się zalegających prezentów bez niepokoju, że obdarowujący dowie się, że sprzedajemy jego prezent. Jeśli nie zależy nam na pieniądzach, a chcemy zrobić dobry uczynek, z pewnością jest to dobry pomysł na zagospodarowanie niepotrzebnych sprzętów.

Dobre i praktyczne prezenty ślubne?

Koperta z gotówką to zawsze pożądany prezent dla pary młodej

Jeśli nie wiesz co kupić nowożeńcom, nie eksperymentuj. Włóż do koperty przeznaczoną na prezent kwotę pieniędzy. Państwo młodzi na pewno będą wiedzieli co zrobić z gotówką.

Bon na jakieś wydarzenie lub aktywność do zrealizowania w dowolnym czasie

Równie dobrym prezentem jak gotówka są karnety na różnorakie zabiegi, bilety na wydarzenia lub karty upominkowe do ulubionych sklepów pary młodej, które można zrealizować w dowolnym momencie.

Najlepszym prezentem jest zawsze coś, czego wyraźnie życzy sobie młoda para

Jeśli narzeczeni nie przygotowali listy prezentów, być może warto po prostu zapytać narzeczonych, jaki prezent sprawiłby im radość. Być może w top 15 niechcianych prezentów ślubnych znajduje się coś, czego wyraźnie zażyczą sobie młodzi? Pamiętajmy by nie uszczęśliwiać nikogo na siłę i wybierajmy takie prezenty, które spełnią oczekiwania młodych, a nie nasze własne wyobrażenia o ich oczekiwaniach.

Chcesz zorganizować wesele w Warszawie?

 

506 644 237