Jak wybrać fotografa na wesele?

Jak wybrać fotografa na wesele?

Ślub i uroczystość weselna, to jeden z najważniejszych dni w życiu dwojga zakochanych ludzi. Chcą oni w takim momencie otaczać się najbliższymi i dzielić z nimi szczęściem, jakie tego dnia im towarzyszy. Dzień ten doprowadza nie tylko parę młodą, ale także ważne dla niej osoby do wzruszenia. W kolejnych latach wydarzenie jest opowiadane dzieciom i wnukom. Jednak żeby oddać jak najlepiej całą atmosferę i jego magię, warto opowieści oprzeć na zdjęciach. To właśnie fotografia ślubna na zawsze dokumentuje wszystkie radosne chwile podczas ślubu i wesela. Dzięki niej najważniejsze momenty nigdy nie zostaną zapomniane. Profesjonalna fotografia ślubna wiążę się z najwyższą jakością zdjęć i odpowiednim podejściem fotografa. W tym artykule zostanie zwrócona uwaga, co dokładnie należy przeanalizować przy jego wyborze.

Rozmowa i umowa z fotografem

Są, to jedne z najważniejszych kwestii, na jakie warto zwrócić szczególną uwagę.

Jednym z pierwszych pytań jakie, powinno paść, jest to dotyczące jego oferty. Powinien powiedzieć, czego można oczekiwać i na co liczyć podejmując z nim współpracę. Zadawać pytania można na różny sposób. Najważniejszym celem rozmowy, powinno być zadowolenie osoby zainteresowanej takimi usługami. Fotograf powinien opowiedzieć dokładnie o swojej wizji zdjęć. Jak pracuje i na czym najbardziej skupia się na sesji. Można również zapytać, czy oprócz sesji weselnej, oferuje w swojej usłudze zdjęcia w plenerze. Nie powinna przejść obojętnie kwestia jego ubioru. Kiedy jest on elegancki, oznacza prezentowany przez siebie profesjonalizm i okazanie szacunku dla uroczystości, na której przebywa. Nie sposób ominąć także kwestię płatności. Niektórzy życzą sobie przelewu na konto bankowe, a inni wolą zapłatę gotówką. Kwestia finansowa, to ważny element, ponieważ niektórzy fotografowie życzą sobie zaliczki przed zaczęciem danego zlecenia. Do ustalenia pozostaje również kwestia zapisu całej umowy. Oczywiście po słownym ustaleniu, należy również dokładnie przejrzeć i przeanalizować wersję pisemną. Pozwoli, to uniknąć potencjalnego oszustwa, jakiemu dana osoba może zostać poddana. Kolejnym aspektem jest czas oczekiwania na realizację obróbki zdjęć. Fotografowie czasem na sesję wysyłają swoich pracowników. Dlatego warto ustalić, czy osoba, z którą bezpośrednio prowadzi się rozmowę, będzie również obecna podczas wydarzenia. Jest to ważne, ponieważ warsztat pracy każdej osoby może bardzo się różnić.
Kiedy zostaną uzgodnione wszystkie detale, zawarta powinna zostać umowa je podsumowująca. Jest ona gwarancją wykonania usługi na najwyższym poziomie. Umowa powinna zawierać jasną i czytelną formę. Napisana długimi i niezrozumiałymi zdaniami, może nieść za sobą próbę oszustwa. Należy zwrócić na ten element bardzo dużą uwagę. Zrozumiały i przejrzysty zapis pozwoli uniknąć późniejszych nieporozumień.

Gdzie szukać fotografa?

Poszukiwania fotografa powinno zacząć się od sprawdzonych źródeł.

Znaleźć fotografa weselnego nie jest trudno. Jednak dochodzi do tego aspekt jego kompetencji i umiejętności, a to już całkiem inna kwestia. W sieci krąży dużo ofert fotografów. Zanim dojdzie do kontaktu z jednym z nich, należy dokładnie przeanalizować jego dotychczasową pracę i historię, ale o tym napisane będzie w późniejszej części artykułu.
Pierwszym miejscem, gdzie można znaleźć taką osobę, jest oczywiście przeglądarka Google. Po wpisaniu odpowiedniego hasła pokażą się strony z przykładowymi ofertami. Oczywiście kolejnym dobrym źródłem będzie zebranie opinii od ludzi korzystających z takich usług. Na swoim przykładzie będą oni mogli polecić, bądź odradzić daną kandydaturę. Niektórzy z nich ogłaszają się na portalach z ogłoszeniami lokalnymi. Można je spotkać na specjalnie przeznaczonych tablicach. Znajdują się one zazwyczaj w centrum miasta. Fotografowie często posiadają swoje profile w social mediach. Będą nimi takie, jak: Instagram, Facebook, czy Twitter. Warto swoje poszukiwania ukierunkować właśnie tam.

Na co zwrócić uwagę wybierając fotografa?

Jedną z głównych i najważniejszych cech jest portfolio fotografa.

Portfolio będzie bardzo ważne. Może ono dużo powiedzieć o systemie i jakości pracy danej osoby. Jeśli wpasowuje się ono w preferencje zainteresowanego, jest to pierwszy sygnał, który powinien zachęcić do kontaktu. Na podstawie tego powinno przejść się do dalszej analizy. Nie trzeba być zawodowym fotografem, aby ocenić czy zdjęcie jest ładne. Łatwo zauważyć pewien kontrast, czy dobrze dobraną kolorystykę.
Trzeba pamiętać, że każdy fotograf ma swój własny artystyczny styl. Jeśli nie jest on zgodny z oczekiwaniami, nie warto na siłę upierać się przy takim wyborze. Mimo wykonywania dobrej jakości zdjęć może mieć on inną wizję sesji, a to oznaczać może frustrację i niezadowolenie z obu stron. Skupić trzeba się także na pierwszej rozmowie. Na jej podstawie można ocenić charakter i podejście. Należy zaznaczyć, że wybór w tym temacie to bardzo indywidualna kwestia, ponieważ każdy może cenić sobie zupełnie inną etykę pracy.

Jakie są koszta usługi?

Cennik usług wielu fotografów bardzo się różni, zależy on od szczegółów zlecenia.

Ważnym czynnikiem jest również jakość fotografa. Posiadane umiejętności mają bardzo duże znaczenie. Jednak warto zacząć od tego, co wpływa na wycenę fotografii ślubnej. Najważniejszy będzie wymiar godzin. Łatwo się domyślić, że im dłuższa praca, tym większe żądania będzie on miał. Fotograf na ślub w pierwszej kolejności oferuje przede wszystkim usługi na sali weselnej. Jednak ceny mogą ulec zmianie kiedy sesja będzie miała odbyć się w plenerze. Odbywają się one niekiedy przed samą uroczystością, jak i w zupełnie inny dzień. Wszystkie takie szczegóły należy zapisać we wcześniej wspomnianej i specjalnie sporządzonej umowie.
Drugim czynnikiem odpowiadającym za cenę jest jakość fotografa. Inaczej cenić się będą Ci początkujący, a inaczej tacy z bardzo długim stażem. Jak to mniej więcej wygląda? Fotografowie początkujący za weselną relację w postaci zdjęć zainkasują między 1000-2500zł. Nie jest, to oczywiście wygórowana cena. Co za tym idzie gwarancja dobrej jakości pracy, też jest mniejsza. Kolejny próg cen, to ten do 3500zł. W tym zakresie dochodzi wyższej jakości sprzęt fotograficzny. Wpłynie on oczywiście pozytywnie na jakość usługi. Dalej nadchodzi czas na współpracę z bardziej doświadczonymi fotografami. Życzyć oni mogą sobie od 4000zł do nawet 6000zł. Jest, to bez dwóch zdań wyższy poziom umiejętności i posiadanego sprzętu. Ostatnim typem są ci, których ceny usług wychodzą poza barierę 6000zł. Są, to profesjonaliści najwyższej możliwej jakości.

Praca na sali weselnej

Fotograf w zasadzie nie odpoczywa. Stara się zrobić dużo zdjęć z różnej perspektywy.

Praca fotografa na sali weselnej przebiega w prosty sposób. Robi on zdjęcia podczas tańców gości, jak i pary młodej. Oczywiście powinien starać się to robić z różnych perspektyw. Tak, aby zobrazować ten dzień z różnego punktu widzenia. Przerwą w jego pracy jest oczywiście przewidziany czas na posiłek. Zazwyczaj dostaje on swój własny dodatkowy stolik. Fotograf, jak i grupa ludzi odpowiadająca za oprawę muzyczną siada w osobnej części sali. Nie jest, to jednak z góry narzucony warunek. Jednak świadczy on o dobrym wychowaniu i szacunku do wykonywanej przez kogoś pracy.

 

Chcesz zorganizować wesele w Warszawie?

 

506 644 237