Przesądy ślubne i weselne

Przesądy ślubne i weselne

Istnieje cały szereg przesądów ślubnych i weselnych, które wiele przyszłych małżonków traktuje bardzo poważnie, niektóre z nich znajdują się w poniższym zestawieniu.

Dzień ślubu pary młodej jest przepełniony różnego rodzaju znaczeniami, tradycjami, zasadami, a jak się okazuje nawet przesądami ślubnymi. Liczy się wszystko, od koloru stroju panny młodej po porę dnia, w której powinna iść alejką, wiele elementów ślubu jest podyktowanych młodej parze jeszcze na długo przed przekroczeniem progu miejsca ceremonii. Jeśli zbliża się twój wielki dzień lub nawet jeśli po prostu wspominasz wszystko, co zrobiłeś (lub czego nie zrobiłeś), kiedy ty i twój błąd miłosny powiedzieliście „tak”, ta lista najczęstszych przesądów ślubnych może dostarczyć niektórych wgląd w to, dlaczego robimy śmieszne, poważne i wręcz dziwne rzeczy, odbywające się na weselach.

Przesądy przed ślubem

Przesądy związane ze ślubem to coś, co nie ominie chyba żadnej pary młodej. Przy czym przesądów przed ślubem chyba jest najwięcej, a wśród nich znajdują się między innymi następujące:

1. Para młoda nie może widzieć się tuż przed ceremonią
Jeśli kiedykolwiek dołożyłeś wszelkich starań, aby upewnić się, że panna młoda i pan młody nie zobaczą się nawzajem, zanim drzwi kościoła otworzą się szeroko, wiesz, jak poważne mogą być niektóre pary, jeśli chodzi o ten przesąd. Pomysł wziął się stąd, że jeśli młodzi widzieliby się nawzajem przed złożeniem przysięgi, mogliby zmienić zdanie. Ale jeśli tego nie zrobią, dotrą do końca alejki z niezmiennymi intencjami.

2. Zakopywanie Bourbona na miejscu ceremonii
To nie jest sztuczka, aby wprowadzić alkohol na wesele. Folklor Południa mówi, że para może zapobiec opadom deszczu w dniu ślubu, zakopując butelkę burbona na miejscu ślubu na miesiąc przed zaplanowanym przejściem do ołtarza. W dniu ślubu, który z pewnością będzie suchy i nie będzie widać chmur deszczowych, będą mogli go odkopać – i oczywiście wznieść toast za ich nowe małżeństwo.

3. Używanie nazwiska małżeńskiego przed ślubem
W dzisiejszych czasach panny młode są chętne do monogramu i oznaczania wszystkiego, co tylko mogą, nowymi inicjałami i imieniem, ale jeśli nie chcesz kusić losu i ryzykować odwołania ślubu, lepiej wstrzymaj się do zakończenia ceremonii, zanim dostaniesz toczenie maszyn do szycia.

4. Dzwony przed ceremonią
To nie tylko wspaniały zwyczaj w twoim lokalnym kościele. Dzwonienie dzwonkami przed weselem to irlandzka tradycja, która pomaga trzymać złe duchy – oto one znowu – z dala od pary. Mówi się również, że piękne dźwięki pomagają parze w harmonijnym życiu rodzinnym. Jeśli nie masz dzwonków w kościelnej wieży, możesz przywiązać do bukietu maleńkie dzwoneczki, aby uzyskać taką samą ochronę. Z tego samego powodu niektórzy ludzie wręczają dzwonki parom.

5. Płacz w dniu ślubu
Jeśli uważasz, że odpuszczenie wodociągów w dniu ślubu to zły znak, nie rób tego. Płacz w dniu ślubu z przyjacielem ma przynosić szczęście lub przynajmniej znak dobrych rzeczy, które nadejdą. Tradycja głosi, że jeśli płaczesz, ronisz wszystkie łzy i nie będziesz miał już nic do wylewania w trakcie swojego małżeństwa – a może przynajmniej nie ma powodu, aby je wylewać.

Przesądy w dniu ślubu

W dniu ślubu chciałoby się, żeby wszystko wyszło bezbłędnie, w związku z czym nawet Ci, którzy z pozoru nie wierzą w przesądy na ślubie dają się im ponieść.

1. Deszcz w czasie ślubu
Być może dla wielu to ironia losu, ale tradycja hinduska uważa, że to szczęście. Jeśli niebiosa spadną na ciebie w dniu, w którym składasz śluby, nie martw się. Wszechświat wysyła ci dobre wibracje. W niektórych kulturach deszcz symbolizuje również płodność i oczyszczenie.

2. Coś starego, nowego, pożyczonego i niebieskiego
Jaka zarumieniona przyszła panna młoda nie wyrecytowała tego rymu z epoki wiktoriańskiej? Te cztery przedmioty mają przynieść pannie młodej dużo szczęścia i błogosławieństw, a jeśli ich nie masz, będziesz miał odwrotnie.
Oto krótki opis tego, co każdy z nich ma oznaczać: Coś starego jest symbolem przeszłości panny młodej. Coś nowego na przyszłość pary. Pożycz coś tylko od kogoś, kto jest szczęśliwym małżeństwem, aby odrobina szczęścia spadła na Ciebie. Wreszcie coś niebieskiego jest oznaką wierności i miłości.

3. Wnoszenie oblubienicy przez próg Waszego nowego domu
Te nieznośne złe duchy znów są na to. W średniowiecznej Europie ludzie wierzyli, że złe duchy próbowały zaatakować pannę młodą w dniu jej ślubu, zwłaszcza przez podeszwy jej stóp. Jeśli pan młody przeniósł ją przez próg, nie mogłaby zostać złapana przez żadną z niedobrych esencji i wciągnąć ich w nowe życie.

Przesądy ślubne związane z suknią ślubną i butami

Przesądy weselne dotyczą także stroju ślubnego pary Młodej, a w tym następujące:

1. Narzeczony kupuje pannie młodej buty ślubne
Zakup ten ma zapewnić parze szczęście w ich związku i wspólnym życiu.

2. Pan Młody nie powinien oglądać sukni ślubnej przed ślubem
Ten przesąd ślubny wróży niezgodę w związku małżeńskim, w związku z czym chyba dobrze posłuchać dobrych rad i w porę uniknąć wszelkich sporów z małżonkiem.

Przesądy ślubne związane z pierścionkami

Jak się okazuje przesądy związane z weselem mogą dotyczyć również pierścionków panny młodej.

1. Panna Młoda w dniu ślubu nie powinna mieć na palcu innego pierścionka niż zaręczynowy
Według niektórych przesądów Panna Młoda w dniu swojego ślubu nie powinna mieć na palcu innego pierścionka niż zaręczynowy, ponieważ przynosi to pecha w małżeństwie. Jakkolwiek wróżbę tę należy traktować z przymrużeniem oka, nie da się ukryć, że najpiękniejszym zestawem biżuterii na dzień ślubu niezaprzeczalnie jest pierścionek zaręczynowy, do którego dołącza obrączka.

Przesądy ślubne związane z kobietami

Na liście przesądów ślubnych znajdują się również takie, które dotyczą tylko kobiet i jak się okazuje nie chodzi tu tylko o pannę Młodą.

1. Panna Młoda na kilka dni przed ślubem powinna stawiać buty ślubne na parapecie, robi to, aby mogło wpaść do nich szczęście.

2. Potknięcie przed ołtarzem Panny Młodej oznacza, że jej druhna niebawem wyjdzie za mąż. Oczywiście nikt jej do tego nie zmusi, ale jeśli tego chce, w najbliższej przyszłości powinno się to udać.

Przesądy ślubne związane z mężczyznami

Jeśli chodzi o mężczyzn przesądy weselne są związane przede wszystkim z Panem Młodym.

1. Pieniądze w kieszeni
Aby zapewnić sobie i małżonce dostatnie życie, Pan Młody w dniu ślubu powinien mieć pieniądze w kieszeni, a najlepiej banknot.

2. Pod pantoflem
Ten przesąd weselny mówi, że jeśli w trakcie ceremonii ślubnej rąbek sukni ślubnej przesłoni buty pana Młodego będzie on pantoflarzem.

Przesądy ślubne związane z drogą

We wspólnym życiu małżeńskim istotną rolę może odegrać nawet droga, którą para Młoda będzie toczyć do kościoła w dniu ślubu.

1. Po ceremonii ślubnej samochód Młodej Pary powinien jechać inną drogą niż ta, która prowadziła ich do kościoła. Robi się tak po to, aby nieszczęście pomyliło drogę.

2. Droga państwa młodych do kościoła powinna odbyć się baz jakichkolwiek postojów. Może to niestety istotnie zaważyć na ich przyszłym życiu małżeńskim.

Najdziwniejsze przesądy ślubne i weselne

Ślub i następujące po nim wesele to ogromne wydarzenie w życiu Pary Młodej, w związku z czym nie może się ono obyć bez licznych przesądów. Niektóre z nich, tak jak te wymienione poniżej są naprawdę dziwne. Przeczytajcie sami.

1. Panna Młoda powinna wcisnąć sobie do buta grosik, a w swojej sukni zaszyć okruchy chleba i cukier. Wszystko to ma sprawić, że w przyszłości to ona będzie rządzić domem.

2. Jeżeli świece przy ołtarzu płoną jasnym płomieniem w górę to dobry znak. Jednak, jeżeli kopcą i miotają się wróży to różne trudności w związku. Najgorzej, jednak jest wtedy, gdy w ogóle zagasną – to oznacza rychłe rozstanie małżonków.

3. Jeżeli któreś z małżonków pomyli kroki w trakcie ich pierwszego tańca będzie im ciężko kroczyć tym samym rytmem całe życie.

 

Chcesz zorganizować wesele w Warszawie?

 

506 644 237